У среду, 27. новембра, отвара се 49. Фестивал монодраме и пантомиме

Један од најстаријих фестивала у Србији,  49. Фестивал монодраме и пантомиме, отвара се у среду 27. новембра у Позоришту лутака Пинокио са почетком у 19.30. Фестивал ће отворити наш прослављени глумац и селектор фестивала, Предраг Милетић.

Првог дана 49. Фестивала монодраме и пантомиме публику очекују: монодрама  ”Пјаф” - Олге Скерлетовић Ђорђевић, о животу најпознатије француске певачице шансона Едит Пјаф,;  ”Луси није била тако давно” - Александра Ацева која је имала премијеру у Бечу 2022. године; ”Глорија” -  Наташе Ласица у режији Калине Ковачевић.

Сатница програма за среду, 27.11.2024:

19:30   Свечано отварање фестивала               

19:45   ”Пјаф” - Олга Ђорђевић

21:00   ”Луси није била тако давно” - Александар Ацев

22:00   ”Глорија” - Наташа Ласица        

Традиционални 49. Фестивал монодраме и пантомиме одржава се од 27. до 30. новембра 2024. у Позоришту лутака Пинокио, позоришни програм сваког дана почиње у 19.30 . На програму је 12 представа из земље и иностранства од којих је 11 у конкуренцији за награду Фестивала.  

Улазнице за Фестивал монодраме и пантомиме могу се набавити на благајни Позоришта Пинокио, на свим Тицкет Висион продајним местима и онлајн на tickets.rs.

Фестивал монодраме и пантомиме подржали су Министарство културе и информисања Републике Србије и Градска општина Земун. Фестивал су помогли Луткарско позориште Пинокио и Штампарија Бирограф Земун.

Детаљи о представама за 27.11.2024:

"Пјаф" - Олга Ђорђевић

Монодрама ,,Пјаф" говори о животу, успонима и падовима Едит Пјаф, најпознатије француске певачице шансона.  Монодрама представља вид слободе глумице да у току играња представе, потпуно огољено, прикаже емотивно памћење које јој изазива играње једне улоге. Шта све у глумичином бићу изазива играње туђег живота и какве емотивне последице, улазећи у лик, односи са собом кући.  Инспирисана животом жене која је живела кратко, али је за собом оставила толико много, даје простор младим људима да се упознају са величином људскости и тежином живота Едит Пјаф.

"Глорија" - Наташа Ласица

Драматургија и адаптација текста- Наташа Ласица

Режија- Калина Ковачевић

Шта се догоди када Мајку Божију на олтару замени права жена? Жива жена. Часна сестра. Акробатичарка. Чиста душа. Магдалена. Глорија! Позната прича Ранка Маринковића преточена у визуру главне јунакиње натеране да стане између вере и љубави, цркве и циркуса, сцене и олтара. Превара или можда ипак...чудо!

Наташа Ласица рођена је 1999. године у Београду. Дипломирани аудио-визуелни уметник у класи професорке Љиљане Благојевић. Ангажована у Народном позоришту у Београду у представама "Велика драма" и "Године врана". Учесник на фестивалу поезије "Дани Данила Лазовића" и водитељ на филмском фестивалу "Филмски сусрети" у Нишу 2022. Четврту годину глуме завршила на Академији уметности у класи Калине Ковачевић и Бојана Жировића.

"Луси није била тако давно" - Александар Ацев

У свом перформансу „Луси није била тако давно“ Александар Ацев говори о настанку и развоју људског телесног израза кроз милионе година. Као почетак приче он узима остатке костију такозване Луси, легендарног скелета. Људски ход као један од најпресуднијих догађаја људске еволуције је након неколико милиона година практиковања добио неограничен број варијација и нијанси. На раскрсници  еволуције, анатомије, свакодневног функционисања и позоришта Александар Ацев покушава кроз практичну демонстрацију и вербална објашњења да да одговоре на елементарна питања о генези људске телесне експресије и комуникације.

Александар Ацев живи на релацији Берлин-Беч-Загреб. Овај пројекат имао је премијеру на Max Реинхардт Семинару у Бечу 2022. године (на којем је учествовао као професор за покрет за глумце и режисере) и након чега је игран на бројним фестивалима.